uzmanības deficīta hiperaktivitātes traucējumi (UDHT), PosttraumatiskĀ stresa sindromA (PTSS) SIMPTOMI
Situācijas apraksts
- 11 gadus vecs zēns, uzmanības deficīta hiperaktivitātes traucējumi (UDHT), posttraumatiskā stresa sindroma (PTSS) simptomi.
- UDHT simptomi: hiperaktivitāte, nemierīgums, uzbudināmība, nepaklausība, impulsivitāte, slikts miegs, garastāvokļa svārstības, nespēj koncentrēties, augsts muskuļu tonuss, augsta jutība, spēj kontrolēt emocijas un uzvedību, sliktas sociālās prasmes. Propriocepcijas traucējumi: vāja ķermeņa apzināšanās, neveiklība, izvairīšanās no noteiktām darbībām.
Mērķis
- Samazināt UDHT simptomus.
- Samazināt vispārējo uzbudinājuma stāvokli.
- Uzlabot miega kvalitāti.
- Normalizēt asinsspiedienu.
- Stabilizēt garastāvokli.
- Uzlabot koncentrēšanās spējas.
- Panākt relaksācijas reakciju.
Rezultāti
Šī pētījuma rezultāti apstiprināja hipotēzi:
Vispārējais uzbudinājuma stāvoklis samazinājās, Vibroakustiskā terapija (VAT) ietekmēja veģetatīvo nervu sistēmu (VNS). Ar bērna ventrālā vagusa kompleksa (vagālās bremzes) aktivizāciju, regulēja disregulētus uzbudinājuma stāvokļus (Punkanen, et al, 2017).
Samazinot hiperuzbudinājuma mehānismus, uzlabojās miega ilgums un miega efektivitāte (Frazier; Morse, et.al. ,2013).
Regulējot VNS, asinsspiediens normalizējās līdz tuvu normai vai normai.
Tika panākta relaksācijas reakcija. Izmantojot VAT ar frekvenci 40 hz (vispārējā relaksācija), kur VAT var darboties kā virzītājspēks, lai atiestatītu gamma frekvenču joslu smadzenēs (Skille), kā arī relaksējoša mūzika bija kā komforta un drošības līdzeklis, kā arī droša terapeitiskā mijiedarbība.
VAT ar frekvenci 52 Hz, nodrošinot ritmisku ievilkšanu un skaņas vibrāciju, regulēja patoloģisku nervu oscilācijas aktivitāti (stimulēja sāpju inhibīcijas mehānismus, kas mazina sāpju impulsu uz smadzenēm) (Leuk, et al., 2020), atbrīvoja muskuļu sasprindzinājumu, mazināja muguras sāpes.
Mērķtiecīga 52 Hz vibrācijas piemērošana, kas raksturīga muguras sāpēm (Skille), muskuļi vai muskuļu grupas rezonēja ar frekvenci, atbrīvoja sasprindzinājumu muskuļos (Bartel, 2021) un mazināja muguras sāpes.
Muguras sāpju mazināšanās izraisīja dziļāku relaksāciju (Boyd-Brewer, 2003).
Relaksācijas reakcija nomierināja, izraisot kumulatīvu fizioloģisku un emocionālu iedarbību: uzlabojās garastāvoklis un miega kvalitāte (Ala-Ruona, Punkanen & Campbell, 2015), kā arī koncentrēšanās spēja.
Secinājumi
VAT kā pozitīva ķermeniskā pieredze: uzlabojas pacienta ķermeņa apzināšanās, nepieciešamība pēc fiziska komforta (Vinkel, 2018).
Pētījuma rezultāti apstiprināja hipotēzi, un mērķi ir sasniegti.
Pamatojoties uz šī gadījuma rezultātiem, ir ieteicama turpmāka ārstēšana.