iNGAS BĒRZIŅAS gadījuma izpēte

C hepatīts

Situācijas apraksts

  1. Vīrietis, 30 gadi, diagnoze C hepatīts.
  2. Izvērtēšanas/novērtēšanas instrumenti:

  • Dzīves kvalitātes vizuālā analoga skala (VIBRAC Skille- Lehikoinen centre for Vibroacoustic therapy and Research Eino Roiha InstituteVIBRAC, n.d,) – pašvērtējoša sešu parametru skala, lai izvērtētu tā brīža dzīves kvalitāti
  • Emociju analoga skala (C. Izard., 2009)- pašvērtējoša anketa, lai izvērtētu emocionālās izmaiņas katrā sesijā pirms un pēc tearpijas saņemšanas
  • Klīniskā asins analīžu atskaite (E. Gulbja laboratorija), lai nofiksētu ASAT/ALAT rādījuma iekaisuma marķieri un kopējo asins ainas dinamiku

Mērķis

  • Stresa simptomu mazināšana - relaksācija, muskuļu atslābināšana.
  • Ķermeņa stiprināšana - apzināšanās (emociju apzināšanās), vajadzību pieņemšana.
  • Elpas līdzsvarošana - emociju regulēšana, vielmaiņas procesi.
  • Elpas līdzsvarošana un harmonizēšana – vielmaiņas un emociju regulācijai.

Process


Rezultāti

  • Jau pēc 4. sesijas vērojami uzlabojumi “Dzīves kvalitātes” testā vairākās skalās. Piemēram, skalās “trauksmains- mierīgs”, “nogurums- dzīvesprieks”, “nomākts- laimīgs”; Atzīmējams rezultāts tika novērots skalās “saspringts- atslābināts”, kurā atslābinājums (5,5) bija ar lielāku punktu pārsvaru attiecībā pret sasprindzinājumu (2), savukārt, skalā “Nepanesamas sāpes - sāpju nav”, sāpēm samazinājās no 9 līdz 3,5 ballēm. Tāpat tika novēroti kustību amplitūdas uzlabojumi saistībā ar lokanību skalā “saspringts- lokans” attiecībā 9 pret 6,5 balles.
  • C hepatīta pētījumos visbiežāk sastopamais afekts ir “dusmas”, un tā kā klients norādīja uz biežām garastāvokļa svārstībām, tad gan pirms, gan pēc VAT procesa atsevišķi tika vērtētas “dusmas”. Rezultāti uzrāda dinamisku procesa virzību, kas sākuma sesijās (1-4)  pēc VAT dusmas aktivizēja, tomēr sākot no 5. sesijas tās pamazām sāka mazināties.
  • Asins analīžu rezultāti (E. Gulbis laboratorija) liecina, ka pēc sešām VAT  terapijām asins aina ir uzlabojusies. Piemēram, ja pirms VAT terapijas Eozinofīlo leikocītu skaits bija nedaudz samazinājies (Eozinofīlo % 0,2 atsauces intervālā 0,3 - 5,4 (%); un Eozinofilu abs. 0,01 pie references intervāla 0,02 -0,53 (10x9 /L)), tad pēc VAT terapijas rādītāji normalizējās (eozinofīli % 2,6 - references intervāls 0,3 - 5,4 (%); eozinofīliem abs. 0,12 atsauces intervālā 0,02 - 0,53 (10x9/L)). Analīžu rezultāti rāda, ka arī ASAT terapijas laikā samazinājās no 21 līdz 16 <37 U/l, savukārt ALAT samazinājās no 21 līdz 16 <37 U/l. 21 <41U/L

Secinājumi

  • Līdz šim VAT nav izstrādātu pētījumu gadījumos ar diagnozi C hepatīts, tāpēc klienta drošībai, svarīgi bija iepazīties un integrēt lielu daļu pētījumu medicīnas, psiholoģijas (sociālo konstruktu, uzvedības un prevencijas jomās), kā arī apzināt pašu VAT metodi un tās iespējas.

  • Stimulējot Vagālo nervu (Vagus Nerve) VAT terapijas laikā uzlabojas elpošana, līdz ar to metaboliskie procesi, kuri nokļūst asinsritē izdalās caur izelpu, tāpēc svarīgi terapijas laikā paralēli VAT metodei iepazīstināt klientu/pacientu ar dziļās elpošanas tehnikām un ļaujot to piedzīvot tieši ar VAT metodi.

  • C hepatīta gadījumā iespējama somatizācija un uzsākot VAT terapijas procesu, jāapzinās, ka tas ir dinamisks process, kurā iespējami psihoemocionāli pasliktinājumi, uzbudinājumi vai neapzinātas trauksmes stāvokļi, tomēr stimulējot Vagusa nervu un aktivizējot autonomo nervu sistēmu, pastāv iespēja mazināt psihoemocionālo diskomfortu un  uzlabot dzīves kvalitāti

  • Terapijas laikā kā prognozējamais rezultāts ir iekšējo dusmu apzināšanās (apspiesto emociju parādīšanās), tāpēc svarīgi terapeitam informēt un iemācīt (psihoizglītošana) diferencēt savas dusmas un kopā ar VAT metodi kombinēt aktīvo mūzikas terapiju vai psihoterapeitisku sarunu ekspresīvai emociju izlādei.

  • Tā kā C hepatīts ir aknu iekaisums, ko izraisa vīruss, tad nepieciešama rūpīga turpmākā novērošana un nopietnu pētījumu uzsākšana, lai saprastu, vai pielietojot VAT metodi tiek stimulēta imūnā sistēma, kuras laikā organisms cīnās attiecībā uz vīrusu vai vīruss tieši vibrāciju ietekmē kļūst aktīvs, tāpēc nepieciešams izstrādāt speciālas programmas attiecībā uz vibrāciju parametriem.

  • Iespējams, ka saistība ar parametru amplitūdu un emociju līdzsvarošanu veicinātu saudzīgāku psihes un procesa dinamisko somatizāciju.

  • Aktivizējot Vagālo nervu, piedzīvojot dziļo elpošanu un terapeitisko drošību, caur autonomu NS aktivizējas dziļā elpošana, kā rezultātā atslābinās muskuļi (relaksējas), regulējas sirdsdarbība un tiek nodrošināti metaboliskie procesi. Prognozējamie uzlabojumi kā muskuļu atslābināšanās, diafragmas aktivizācija, asinsrites un vielmaiņas homeostāze sekmē psihoemocionālā stāvokļa līdzsvarošanos, un samazinot stresu iespējami trauksmes, garastāvokļa svārstību, miega traucējumu regulējumi, kas ir ļoti svarīgi faktori imunitātes celšanā, vienmēr paturot prātā C hepatīta vīrusa klātbūtnes efektu organismā.

sper soli labsajūtas virzienā! 

Tālr.: +371 20025145

E-pasts: [email protected]

Adrese: E. Birznieka Upīša iela 20A - 203, Rīga, LV-1010