spastiska cerebrālĀ trieka (CP)
Situācijas apraksts
- 15 gadus veca pusaudze ar diagnozi spastiska kvadriplēģiska cerebrālā trieka, gastrostoma un aizkavēta attīstība.
- Pēc ārstu atzinuma Vaivaru rehabilitācijas centrā 2023. gada jūnijā, pusaudzei GMFCS: V FL, un pēc Ašvorta skalas (4/5) ir mainīgs muskulatūras tonuss ar tendenci uz izteikti paaugstinātu. Pēc SSK-10 klasifikatora diganoze G 80.0.
- Mūzikas instrumentus pati satvert nevar, nepieciešama pilnīga asistēšana, tas izdodas ar vadītām kustībām. Mūzikas terapijas (MT) daļā tiek izmantota sensora stimulācija ar instrumentiem, pasīva locītavu kustināšana muzicējot ar vadītām kustībām. Ar vadītām kustībām, pasīvi, turot zvaniņus un marakasas, daļēji veido roka-roka kontaktu. No ratiņkrēsla izceļ un uz Vibroakustiskās terapijas (VAT) matrača pusaudzi nogulda tēvs. Meitenei guļot novēroju kāju un gūžu deformāciju. Rokas paceltas augšup, plaukstas savilktas. Ceļu locītavu kustināšana un saliekšana tiek izvirzīta par uzdevumu turpmākajai VAT daļai.
- Terapijas laikā novērots, ka kreisā puse ir savilktāka kā labā. Tas sakrīt ar vecāku novērojumiem un ieteikumu sākt ar kreiso pusi, jo ja sāk ar labo, tad kreisajā parādās lielāka spastika. Kreisajā ceļu locītavā pirms VAT ārstēšanas, pēc goniometra mērījumiem, caurmērā ir 80 grādu leņķis fleksijā, bet labajā ceļu locītavā 100 grādu leņķis fleksijā.
Mērķis
- Lielo motoro muskuļu grupu veiktspējas uzlabošana un muskuļu atslābināšana.
Vairāki pētnieki ir pētījuši 20 minūšu VA ietekmi ar stimulācija (40 Hz) uz spasticitāti un motoru veiktspēju bērniem ar cerebrālo trieku. Rezultāti liecināja par ievērojamu uzlabošanos ķermeņa rotācijā, ieskaitot ķermeņa un galvas turēšanu vertikālā stāvoklī pozīcijā, un dažādās kustībās (Katušić, Mejaški-Bošnjak, 2011).
- Aprakstīt īstermiņa vibroakustiskās terapijas (VAT) un aktīvās mūzikas terapijas (MT) ietekmi un piemērotību uz lielo motoro muskuļu grupu veiktspēju un atslābināšanu.
- Laika posmā no 2023. gada novembra līdz decembrim, apmeklēja 10 vibroakustiskās terapijas sesijas terapijas centrā “Skaņas un mūzikas”. Terapeitiskajā procesā tiek lietots Multivib matracis un spilvens ar iebūvētiem vibrācijas skaļruņiem.
Lai fiksētu VAT procesa dinamiku katras sesijas sākumā un noslēgumā tika mērīts asinsspiediens, un tika veikti goniometra mērījumi, kas papildināti ar terapeita novērojumiem laika intervālos.
- Terapijas laikā mainījās sākotnēji izvēlētās metodes, jo pacienti ar CP pieprasa citādus mērījumus. Nācās atteikties no impulsu skaitīšanas instrumentu spēles laikā, jo nevaru apgalvot, ka tas notiek apzināti. Nācās atteikties no pulsometra izmantošanas dēļ paaugstinātā muskuļu tonusa.
Rezultāti
- Lai arī izmaiņas ir nelielas, tomēr diagramma atspoguļo uzlabojumu. Pēc VAT ārstēšanas, pēc goniometra mērījumiem, kreisajā ceļu locītavā ir 115 grādu fleksijā, bet labajā ceļu locītavā 130 grādu leņķis fleksijā. Spastika bija mazinājusies pēc VAT ārstniecības programmas. Jāpiemin, ka rokas un elkoņu locītavas, kopumā bija daudz brīvākas kā kājas, kas skaidrojams ar to, ka kājas ir lielas muskuļu grupas un prasa lielāku iedarbību.
- Saskaņā ar terapijas mērķiem - lielo motoro muskuļu grupu veiktspējas uzlabošanu un muskuļu atslābināšanu, novēroju, ka meitene pauž prieku smaidot, veidojot acu kontaktu, kad terapeite dungo melodiju, izdodas atbrīvot plaukstas locītavu un pirkstus veicot sensomotoro stimulāciju ar kabasu.
- Izdevās veicināt lielo motoro muskuļu grupu veiktspējas uzlabošanu ar zvaniņiem, kā arī satvēriena veiktspējas uzlabošanu ar bungām un lielo vāli.
- Izdevās stimulēt plaukstas locītavas (art. radiocarpea) saīsināto muskuļu grupas stiepšana pasīvi spēlējot marakasas, pasīvi veicināt rotācijas kustība ar zvārguļiem.
- Ar pasīvām, vadītām, asistējošām darbībām daļēji izdevās veicināt plaukstas pozicionēšana ar lielo šeikeri un bumbām.
- Sesiju noslēgumā, atvadoties izdodas pacelt galvu no spilvena.
Secinājumi
- Gadījuma analīzes rezultāti ļauj izdarīt secinājumus, ka ar mūzikas un vibroakustisko terapiju var paaugstināt lielo motoro muskuļu grupu veiktspēju un veicināt muskuļu atslābināšanu pusaudzei ar spastisku cerebrālo trieku. Gadījuma analīze nesniedz atbildi par rezultātu noturību ilgtermiņā. Tas norāda uz tālāku perspektīvu multidisciplinārā komandā. Izdarot secinājumus, jāņem vērā, ka pusaudze apmeklēja mūzikas terapiju jau pirms vibroakustiskās terapijas sesijām, un vecāki bija motivēti vest meiteni uz terapiju. Līdz ar to gadījuma analīzes rezultāti ir vērtējami kā tendences, un tāpēc būtu nepieciešams terapiju turpināt, lai izvērtētu noturību.
- VAT metode kombinācijā ar aktīvo mūzikas terapiju ir labs veids, kā veicināt, uzturēt un saglabāt CP pacientiem kustību apjomu locītavās, uzturēt kopējo funkcionālo stāvokli, mazināt spasticitāti iespēju robežās, kā arī nedaudz palielināt kustību apjomu locītavās.