vibroakustiskā terapija

Vibroakustiskā terapija (VAT), kuras aizsākumi meklējami jau 1968. gadā, ir metode, kurā izmanto zemas un tīras frekvences skaņu vibrācijas (30–120 Hz), kas palīdz ķermenim atgriezties dabiskajā līdzsvarā.

Kā VAT palīdz atgūt veselību un līdzsvaru organisma sistēmās?

Cilvēka ķermenis atrodas nepārtrauktā vibrācijā. Ķermenim (atomiem, molekulām, šūnām, audiem un orgāniem) ir raksturīgas dabiskas pamata (dabiskās) vibrāciju frekvences. Veselā ķermenī sadarbība starp visām līmeņa sistēmām, iepriekš pieminētajiem atomiem, molekulām, šūnām, audiem un orgāniem, atrodas līdzsvarā un tā ir harmoniska. Stresa, vīrusu, baktēriju, pārslodžu un citu kaitīgo ārējo faktoru rezultātā organisma enerģijas bioloģiskās rezonanses sistēmas līdzsvars tiek izjaukts, izraisot imunitātes pazemināšanos un saslimšanu. Organisma sistēmu sadarbība kļūst disharmoniska. Tā kā ķermeņa vibrācijas frekvences absorbē un emitē skaņu, to disbalansa gadījumā, tās var harmonizēt un atgriezt dabiskajā pamata līdzsvara stāvoklī - ar zemo frenkveču skaņu vibrācijām, ko piedāvā Vibroakustiskā terapija. Tas notiek pateicoties kopīgas simpātiskās rezonanses sistēmas izveidei - vibroakustiskai skaņu masāžai un audiālam (mūzikas) stimulam.

Pētījumi radioelektronikā pierāda, ka cilvēki skaņu uztver ne tikai ar dzirdi, bet sajūt ar visu ķermeni. Ja kaut kādu fizioloģisku vai psiholoģisku iemeslu dēļ ķermenī vibrējošo frekvences atrodas ārpus rezonanses, tad mūzika var darboties uz ķermeni kā vibrējošo frekvenču „pārslēdzēja“. (Crowe, 2004, atsaucoties uz Scartelli, 1991, un Koepchen, 1992).

Uz šo atzinumu balstās vibroakustiskā terapija, kur mūzika un skaņa tiek pielietota kā audiālais un vibrācijas stimuls, kas tiek pārraidīts uz ķermeni, lai sasniegtu fiziskus un psiholoģiskus terapeitiskos mērķus (Wigram & Dileo 1997, atsaucoties uz Eagle, 1996).

Terapija balstīta multimodālā pieejā, kas nozīmē, ka terapeits seansa laikā strādā ar klienta fizioloģisko un psiholoģisko pieredzi, apvienojot 3 terapeitiskās komponentes: zemas frekvences skaņas vibrāciju, mūzikas klausīšanos (pēc izvēles) un terapeitisko interakciju. Šo trīs komponenšu savienojums ļauj sasniegt klienta emocionālās, kognitīvās un sociālās problēmas, ciešā saistībā ar ķermeņa funkcijām un sajūtām, lai terapeitiskā procesa rezultātā rastu tām risinājumu. (Punkanen M., Ala-Ruona E. 2012).

Šāda veida terapija var būt īpaši piemērota tiem, kuriem nepatīk runāt par sevi, savām emocijām un sajūtām, taču vēlas justies labāk gan emocionāli, gan fiziski.

vibroakustiskā terapija palīdz

Ar VAT metodi var veicināt dažādu slimības simptomu mazināšanos - gan fizisku, gan psiholoģisku. Pasaulē ir veikti ļoti plaši pētījumi par VAT metodes iespējām neiroloģijā, paliatīvajā terapijā, gerontoloģijā, onkoloģijā, pulmanoloģijā, imunoloģijā, pediatrijā un dermatoloģijā. Vislabākos rezultātus VAT metode dod somatoformo veģetatīvo traucējumu (galvas sāpes, neirozes, miega traucējumi, depresija, veģetodistonija) ārstēšanā. Ātru efektu sniedz visdažādāko slimību profilaksē, mierīgas un līdzsvarotas pašsajūtas nodrošināšanā.

metode piemērojama visa vecuma cilvēkiem un tā palīdz šādos gadījumos

pieaugušajiem

Visbiežāk pie mums vēršas spriedzes, pārslodzes, stresa, krīzes un miega traucējumu gadījumos, taču VAT var palīdzēt daudz plašāk. 

  1. Mierīgas un līdzsvarotas pašsajūtas nodrošināšana, vispārēja ķermeņa relaksācija.
  2. Hroniskas sāpes: muskuļu, muguras, kakla, plecu, menstruālās, galvassāpes, migrēna, poliartrīts, reimatisms, fibromialģija.
  3. Dažādi traucējoši muskuļu stāvokļi: spriedze, pārslodze, spasticitāte, rigiditāte u.c.
  4. Bērnu cerebrālā trieka, multiplā skleroze, reta sindroms.
  5. Stresa ietekmētas hroniskas ādas saslimšanas (psoriāze, atopiskais dermatīts).
  6. Elpošanas grūtības: astma, cistiskā bibroze, hroniski obstruktīva plaušu slimība.
  7. Pēcoperāciju rehabilitācija: piem., locītavu aizstāšana, tūska u.c.
  8. Hroniskas neiroloģiskas saslimšanas: Parkinsona slimība, Alcheimera slimība.
  9. Miega traucējumi.
  10. Ēšanas traucējumi.
  11. Akūts un hronisks stress, nogurums, izdegšanas sindroms.
  12. Psiholoģiskas problēmas: trauksme, garastāvokļa svārstības, uzvedības traucējumi, mācīšanās grūtības, u.c.
  13. Psihiatriskas saslimšanas: depresijas u.c.
  14. Nervu sistēmas traucējumi: somatoforma veģetatīva disfunkcija u.c.
  15. Menopauzes simptomu mazināšanai.
  16. Psihosomatisko sūdzību mazināšanai.

bērniem

Visbiežāk ar bērniem VAT metodi izmantojam nervu tiku jeb Tureta sindroma, enurēzes, miega traucējumu, trauksmes, cerebrālās un multiplās sklerozes gadījumos, taču tā palīdz visos šajos gadījumos.

  1. Bērnu cerebrālā trieka, multiplā skleroze, reta sindroms.
  2. Spriedzes galvassāpes.
  3. Kņudināšana.
  4. Nervu tiki jeb Tureta sindroms.
  5. Enurēze.
  6. Enkoprēze.
  7. Dažādi psiholoģiskie traucējumi (depresija, trauksmes traucējumi, miega traucējumi, paškaitnieciska uzvedība, autisms).
  8. Ēšanas traucējumi.
  9. Vispārēja ķermeņa relaksācija.
  10. Un dažādu funkcionālu traucējumu gadījumos (mazinot dažādus traucējošus muskuļu stāvokļus: spriedze, pārslodze, spasticitāte, rigiditāte u.c.).

Skaņa ir nākotnes medicīna. 

Un nākotne ir tagad!

Mēs šeit esam, lai nodrošinātu drošu, vieglu un efektīvu veidu, kā transformēt savu prātu un ķermeni.

KUR MEKLĒJAMI VIBROAKUSTISKĀS TERAPIJAS AIZSĀKUMI?

Vibroakustiskās terapijas pamatlicējs ir norvēģu terapeits un pedagogs Olafs Skille (1968). Strādājot ar bērniem, kas cieta no smagiem fiziskās un garīgās veselības traucējumiem, kuru pavadošie simptomi bija spēcīga traumējoša muskuļu spasticitāte, viņš atklāja, ka ar zemas frekvences skaņas vibrāciju var panākt muskuļu spastikas mazināšanos un visa organisma relaksētu stāvokli. Viņš sāka konstruēt iekārtas, ko pats nodēvēja par „skaņu vannām“ un 1982. gadā šo metodi definēja kā sinusoidālas (tīra, vienas frekvences skaņa bez virstoņiem), zemas frekvences (30-120 Hz) ritmiska, skaņas-spiediena viļņa un mūzikas miksa pielietojumu terapeitiskiem mērķiem. Skille apgalvoja, ka „zemās frekvences skaņas“ masāža var palīdzēt sāpju, muskuļu spastikas un citu, tai skaitā ar stresu saistītu simptomu mazināšanai (Punkanen M., Ala-Ruona E. 2012, atsaucoties uz  Skille O., Wigram T., 1995)

40 Hz ir tā frekvence, ar kuru varētu sākt. Skille norādīja, ka 40 Hz varētu uzskatīt par “dzīvības frekvenci”, jo tā, ir pamatfrekvence līdzsvara radīšanai un organisma funkciju optimizēšanai, kas darbojas līdzīgi kā “Reset poga”. Turklāt frekvences, kas ir zemākas par 40 Hz, ir saistītas arī ar relaksāciju un vispārējo labsajūtu.



vibroakustiskā terapija šodien

Šodien vibroakustisko terapiju (VAT) praktizē visā pasaulē - gan ES, gan ASV, gan Kanādā dažādās medicīnas, veselības aprūpes (ārstniecības, rehabilitācijas, prevencijas) un sociālās aprūpes jomās, ar pētījumos un klīniskajos novērojumos atzītu efektivitāti. Ar vibroakustisko terapiju pasaulē strādā psihologi, psihoterapeiti, mūzikas terapeiti, fizioterapeiti un citi medicīnas un veselības aprūpes speciālisti. Vibroakustiskā terapija Latvijā ir pieejama tikai mūsu terapijas centrā, kur vibroakustiskās terapijas pakalpojumu sniedz sertificēti 2. pakāpes vibroakustiskās terapijas praktizētāji (ārstniecības personas un ārstniecības iestādē). Metode apstiprināta Zāļu valsts aģentūrā.

šo metodi savā darbā var pielietot dažādi speciālisti un terapeiti

Ar šo metodi strādā psihologi, psihoterapeiti, mūzikas terapeiti, fizioterapeiti un citi medicīnas un veselības aprūpes speciālisti. 

FREKVENCES DAŽĀDĀM ĶERMEŅA DAĻĀM UN SIMPTOMIEM

Uz Olafa Skilles (Olav Skille) un Petri Lehikoinens (Petri Lehikoinen) praksē balstītiem pierādījumiem

Vibroakustiskā terapija fiziskās un emocionālās labsajūtas atjaunošanai

biežāk uzdotie jautājumi

KĀ NOTIEK TERAPIJAs process?


Klients atrodas guļus stāvoklī uz ērtas vibroakustiskās iekārtas, caur kuru tiek raidītas zemo skaņu frekvences vibrācijas (30-120 Hz), ko cilvēks sajūt ar visu ķermeni. Tā ir patīkama, viļņveidīga un maiga kustība, virzienā no pēdām līdz pleciem. Šo kustību rada skaņas vilnis, kas sajūtams caur vibroakustiskās gultas virsmu. Terapijas laikā cilvēka uzdevums ir relaksēties un ļauties skaņu vibrācijām. Mēdz būt arī klienti, kuri sesijas laikā iemieg, un arī tas ir atļauts. Nepieciešamais process notiek tāpat.
Terapija ir balstīta multimodālā pieejā, kas nozīmē, ka terapeits seansa laikā strādā ar klienta fizioloģisko un psiholoģisko pieredzi, apvienojot trīs terapeitiskās komponentes: zemas frekvences skaņas vibrāciju, mūzikas klausīšanos (pēc izvēles) un terapeitisko interakciju. Šo trīs komponenšu savienojums ļauj sasniegt klienta emocionālās, kognitīvās un sociālās problēmas ciešā saistībā ar ķermeņa funkcijām un sajūtām, lai terapeitiskā procesa rezultātā rastu tām risinājumu. (Punkanen M., Ala-Ruona E. 2012).

uz ko balstās šī metode? kādi pētījumi pamatā?

Pasaulē ir veikti ļoti plaši pētījumi par VAT metodes iespējām neiroloģijā, paliatīvajā terapijā, gerontoloģijā, onkoloģijā, pulmanoloģijā, imunoloģijā, pediatrijā un dermatoloģijā. Vislabākos rezultātus VAT metode dod somatoformo veģetatīvo traucējumu (galvas sāpes, neirozes, miega traucējumi, depresija, veģetodistonija) ārstēšanā. Ātru efektu sniedz visdažādāko slimību profilaksē, mierīgas un līdzsvarotas pašsajūtas nodrošināšanā. Vairāk pētījumu atsauces atradīsiet šeit. 

KĀ SPECIĀLISTI ZINA, KURAS FREKVENCES IR DROŠAS UN PAREIZĀS?

Skille norādīja, ka 40 Hz varētu uzskatīt par “dzīvības frekvenci”, jo tā, šķiet, ir pamatfrekvence līdzsvara radīšanai un organisma funkciju optimizēšanai, kas darbojas līdzīgi kā “Reset poga”. Turklāt frekvences, kas ir zemākas par 40 Hz, ir saistītas arī ar relaksāciju un vispārējo labsajūtu. 40 Hz būtu tā frekvence, ar kuru varētu sākt.

Kā gan par šo terapiju Latvijā uzzinu tikai tagad?

Kaut gan šo metodi praktizē visā pasaulē - gan ES, gan ASV, gan Kanādā, Latvijā tā ir ne tik sen. Vibroakustiskā terapija Latvijā tiek piedāvāta tikai pie mums. terapijas centrā. Pasaulē ar šo uz pētījumiem un ilgstošiem klīniskiem novērojumiem balstīto metodi strādā psihologi, psihoterapeiti, mūzikas terapeiti, fizioterapeiti un citi medicīnas un veselības aprūpes speciālisti.

joprojām neskaidri jautājumi? sazinies ar mums









Kontakti

TERAPIJAS CENTRS ''SKAŅAS UN MŪZIKA''

TĀLRUNIS: +371 20025145

E-PASTS: [email protected]

ADRESE: SIA Terapijas centrs “Skaņas un mūzika” E. Birznieka Upīša iela 20A - 203, Rīga, LV-1010. Ieeja no pagalma, 1. korpuss. Atrodamies 2. stāvā, ir lifts.