Vibroakustiskā terapija (VAT), kuras aizsākumi meklējami jau 1968. gadā, ir metode, kurā izmanto zemas un tīras frekvences skaņu vibrācijas (30–120 Hz), kas palīdz ķermenim atgriezties dabiskajā līdzsvarā.
Kā VAT palīdz atgūt veselību un līdzsvaru organisma sistēmās?
Cilvēka ķermenis atrodas nepārtrauktā vibrācijā. Ķermenim (atomiem, molekulām, šūnām, audiem un orgāniem) ir raksturīgas dabiskas pamata (dabiskās) vibrāciju frekvences. Veselā ķermenī sadarbība starp visām līmeņa sistēmām, iepriekš pieminētajiem atomiem, molekulām, šūnām, audiem un orgāniem, atrodas līdzsvarā un tā ir harmoniska. Stresa, vīrusu, baktēriju, pārslodžu un citu kaitīgo ārējo faktoru rezultātā organisma enerģijas bioloģiskās rezonanses sistēmas līdzsvars tiek izjaukts, izraisot imunitātes pazemināšanos un saslimšanu. Organisma sistēmu sadarbība kļūst disharmoniska. Tā kā ķermeņa vibrācijas frekvences absorbē un emitē skaņu, to disbalansa gadījumā, tās var harmonizēt un atgriezt dabiskajā pamata līdzsvara stāvoklī - ar zemo frenkveču skaņu vibrācijām, ko piedāvā Vibroakustiskā terapija. Tas notiek pateicoties kopīgas simpātiskās rezonanses sistēmas izveidei - vibroakustiskai skaņu masāžai un audiālam (mūzikas) stimulam.
Pētījumi radioelektronikā pierāda, ka cilvēki skaņu uztver ne tikai ar dzirdi, bet sajūt ar visu ķermeni. Ja kaut kādu fizioloģisku vai psiholoģisku iemeslu dēļ ķermenī vibrējošo frekvences atrodas ārpus rezonanses, tad mūzika var darboties uz ķermeni kā vibrējošo frekvenču „pārslēdzēja“. (Crowe, 2004, atsaucoties uz Scartelli, 1991, un Koepchen, 1992).
Uz šo atzinumu balstās vibroakustiskā terapija, kur mūzika un skaņa tiek pielietota kā audiālais un vibrācijas stimuls, kas tiek pārraidīts uz ķermeni, lai sasniegtu fiziskus un psiholoģiskus terapeitiskos mērķus (Wigram & Dileo 1997, atsaucoties uz Eagle, 1996).
Terapija balstīta multimodālā pieejā, kas nozīmē, ka terapeits seansa laikā strādā ar klienta fizioloģisko un psiholoģisko pieredzi, apvienojot 3 terapeitiskās komponentes: zemas frekvences skaņas vibrāciju, mūzikas klausīšanos (pēc izvēles) un terapeitisko interakciju. Šo trīs komponenšu savienojums ļauj sasniegt klienta emocionālās, kognitīvās un sociālās problēmas, ciešā saistībā ar ķermeņa funkcijām un sajūtām, lai terapeitiskā procesa rezultātā rastu tām risinājumu. (Punkanen M., Ala-Ruona E. 2012).
Šāda veida terapija var būt īpaši piemērota tiem, kuriem nepatīk runāt par sevi, savām emocijām un sajūtām, taču vēlas justies labāk gan emocionāli, gan fiziski.
vibroakustiskā terapija palīdz
Ar VAT metodi var veicināt dažādu slimības simptomu mazināšanos - gan fizisku, gan psiholoģisku. Pasaulē ir veikti ļoti plaši pētījumi par VAT metodes iespējām neiroloģijā, paliatīvajā terapijā, gerontoloģijā, onkoloģijā, pulmanoloģijā, imunoloģijā, pediatrijā un dermatoloģijā. Vislabākos rezultātus VAT metode dod somatoformo veģetatīvo traucējumu (galvas sāpes, neirozes, miega traucējumi, depresija, veģetodistonija) ārstēšanā. Ātru efektu sniedz visdažādāko slimību profilaksē, mierīgas un līdzsvarotas pašsajūtas nodrošināšanā.